Yazma - Mehmet EYÜBOĞLU

Niçin yazma basıyorum?
Çocukluğumda bir oyuncağımı diğerlerinden fazla severdim. Dürbüne benzer bu oyuncak her kıpırdayışında gözlerime bam başka renk ve biçim demetleri sunar, aklımı başımdan alırdı. Renk ve biçim ziyafeti bu oyuncağı içindeki prizma düzeni sayesinde tesadüfen ortaya çıkardı.

Ben yazma sanatında bu çocukluk oyuncağımın bana sağladığı sonsuz olanakları bu kez gayet iyi düşünüp, tasarlayarak bulduğuma inanıyorum. Bir kere yeni kalıp hazırlama hem madde ve yöntemlerini bulup, bunları öğrencilerimle paylaştım, bu çok önemli bir aşamaydı. Sonra, eski yazma ustalarımızın şaheserlerini baba dostu rahmetli sayın Kenan Özbel hocanın evinde kendisinden tanıma olanağı bularak geleneksel yazma ustalarını inceleme fırsatım oldu.

Kendi yazma boyama istediğim kıvamda yapabilmeyi de Narlıkapı klisesi lojmanında oturan rahmetli Serope ustana borçluyum.Allah rahmet eylesin. Boya sorunlarımı da onun yardımıyla aşabildim. Geriye ak satıh üzerine yazma kalıorları ile yapılacak düzenlemeler kaldı. Bu konuda bana “sakın ha sanat alemine asla bulaşmayacaksın” diye sürekli baskı yapan ailemden gelen kromozomlar yardımcı oldular. Renk seçim konusunda da aynı kaynaktan fayladalandım. Bu günlere büyük bir imece ortamından geldim. 100 den fazla öğrenci yetiştirdim, öğrencilerimle övünürüm. 
Mehmet Eyüboğlu

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry