Mavi Kaplumbağa Sanat Evi

Dünyaca ünlü sanatçımız Bedri Rahmi Eyüboğlu 1911-1975 seneleri arasında yaşamış, resimleri, yazıları, şiirleri, yazmaları, büyük boyutlu duvar resimleri, panoları, mozaikleri ile adından söz ettirmiştir. Anadolu'da tarihi çok eskilere giden 'yazmacılık' sanatının en önemli temsilcilerinden biri olan Bedri Rahmi Eyüboğlu, eşi ressam Eren Eyüboğlu ile yazmaya yeni yorumlar getirip bize birbirinden güzel motifler bıraktılar.

Bir aile geleneği haline gelen yazmacılık sanatını Bedri Rahmi'nin oğlu Mehmet Eyüboğlu devraldı ve ömrünü yazmacılığa verdi. Anne ve babasının onca emek verdiği ancak kaybolmaya yüz tutmuş bu sanatı yaşatma adına Mehmet Eyüboğlu çalışmalarını oyma tekniğiyle daha da geliştirerek yaşamının sonuna kadar sürdürdü.

Babası gibi yazmacılığa gönül veren Mehmet Eyüboğlu'nun vefatının ardından yazma geleneğini Kanadalı eşi Hughette Eyüboğlu ve gelini Sibel Eyüboğlu devraldı. Eyüboğlu ailesi yok olmaya yüz tutan yazma sanatının tek temsilcisi olarak bu geleneği yaşatmaya devam ediyor.

Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun evi olan ve şu anda da Mavi kaplumbağa sanat evi olarak devam eden yazma atölyesinde Mehmet Eyüboğlu'nun yetiştirdiği öğrencileri tarafından hazırlanan ve bir eşi daha olmayan el emeği ürünler, her sene haziran ayının ilk hafta sonu 'Geleneksel Yazma Şenlikleri' adı altında sergilenerek satışa sunuluyor.

Büyük bir medeniyetin izlerini taşıyan yazmalar, yemeni ve başörtüsü olmaktan çıkıp yastık kılıfı, masa örtüsü, yatak örtüsü, peştamal, pareo, elbise gibi formlarda günlük yaşantımıza değer katıyor.

Adres Bedri Rahmi Eyüboğlu Sokak No.10 Kalamış – İstanbul
info@rahmieyuboglu.com
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry